Czym jest "PAC"?

PAC – "Positive Approach to Care", a po polsku "Pozytywne Podejście do Opieki" – to nazwa programu edukacyjnego opracowanego przez Teepę Snow. 

Teepa zebrała całą dostępną wiedzę medyczną o demencji i połączyła ją z fizjologią ludzkiego organizmu. Dodała do tego badania kliniczne i własną 40-letnią praktykę w pracy z ludźmi z różnymi formami demencji. Powstał z tego przepis na nowe podejście do opieki.

Kilka lat temu dołączyli do niej nowi eksperci – ludzie, którzy chorują. I razem zmieniają kulturę opieki w Stanach Zjednoczonych, Australii i Wielkiej Brytanii.

Ci, którzy chorują, uczą się swoich chorób od Teepy. To ona tłumaczy im, jak będą się zmieniać i co mogą zrobić, żeby żyć dobrze z demencją. Czy i jak mają zmienić mieszkanie, jak je oświetlić, co zmienić, a czego nie ruszać? Jak przystosować kuchnię i dlaczego? Jeśli zaczną błądzić, co wtedy robić? Choroba może nieść niepokój i pobudzenie – na to też jest rada.

Nade wszystko jednak, program PAC jest przewodnikiem po zawiłym świecie demencji dla opiekunów. Daje odpowiedź i rozwiązania na wiele zaskakujących momentów, które się pojawiają, gdy demencja staje się częścią życia. 

Teepa mówi wprost:

"DOPÓKI NIE MA LEKU, JEST OPIEKA". 

Demencja zmienia mózg. I jeśli coś w demencji na pewno można zmienić, to podejście do opieki u tych, których mózg jest zdrowy. 

logo